patent.jpg

HAKKIMIZDA

Lokum; su, şeker, nişasta kullanılarak yapılan bir Türk tatlısıdır. Osmanlıcadan rahat ul-hulküm yani boğaz rahatlatan kelimesinden türeyen lokum, yaklaşık 15.yüzyıldan beri biliniyor. Daha önceleri bal ya da pekmez,  meyve şurubu, un bileşimi ile yapılan lokumun 17.yüzyılda “Kale Şekeri” olarak bilinen rafine şeker ile özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde hem yapımı, hem de lezzeti değişti.17.yüzyılda Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde, yaygınlaşan lokum, Avrupa’da bir İngiliz gezgin aracılığıyla “Türkish Delight” adıyla 18.yüzyılda tanınmaya başlandı.

 

    Lokum doğal ve sağlıklı bir besin kaynağı olup, sağlık açısından yararlarının olduğu bilinmektedir. Günümüzde birçok lokum çeşidi bulunmaktadır. Tatlı amacı ile tüketilen kaliteli lokumların içeriğinde kullanılan farklı malzeme çeşitleri (meyve, Antep fıstığı olmak üzere ceviz, fındık vb.) kişilerde oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

    Pitaya lokumun yapılışı 17. Yüzyılda yapıldığı kadar doğal , sağlıklı ve katkısızdır. Pitaya meyvesinin suyu, püresi ve çekirdekleri lokum yapımında kullanıldığı için meyve kadar sağlığa olumlu etkisi bulunmaktadır.

 

    LOKUMUN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

 

Lokum su, şeker ve nişastadan yapılmaktadır. Bu malzemeler içerisinde bulunan proteinler ise birçok farklı etkiler yaparak özellikle insan vücudunda böbrekler üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır. Lokum, insanlarda kan seviyesini arttırarak birçok problemin önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan karbonhidrat nedeni ile oldukça besleyici bir özellik göstermektedir. Bu nedenle özellikle kilo almak isteyen kişiler vücutları için gerekli olan karbonhidratı sağlayarak çok daha hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Bu durumun yanı sıra tüketilen karbonhidrat kişilerde muhteşem bir enerji etkisi göstermektedir. İnsanlarda görülen çıban sorununda birçok etkiler yapmaktadır. Tıbbi olarak tedavisi zor olan çıban sorununa tıbbi uygulamaların yanı sıra bu gibi doğal tedaviler yapabilirsiniz.

 

    PİTAYA NEDİR

 

    Kaktüs ailesinden gelen tropikal bir meyve olup farklı isimlerle tanınmaktadır. Pitaya, pitahaya, ejder meyvesi, çilek armudu, kaktüs meyvesi ya da dragon fruit olarak  bilinmektedir. Pitayanın büyük hoş kokulu çiçekleri  sadece geceleri  açmaktadır. Gece çiçek açmasından dolayı ‘’ay çiçeği veya gecenin kraliçesi ‘’gibi isimlerle de anılmaktadır.

    Pitaya meyvesi ; dünyada en çok Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam, Malezya gibi birçok farklı yerlerde yetiştirilmektedir. Ülkemizde Pitaya meyvesinin büyük çoğunluğu; özellikle Mersin, Adana, Antalya illerimizde yetiştirilmektedir. Yavaş yavaş diğer illerimizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

        PİTAYA MEYVESİ VE PİTAYA LOKUMUN YARARLARI

     Lokum yapımında kullanılan pitaya meyvesi ve çeşidine göre kullanılan kuruyemişler sağlık açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Pitaya meyvesinin içinde B1, B2, B3 ve demir, kalsiyum, fosfor, protein, niasin, C vitamini açısından zengindir. Bolca C vitamini bulunduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. C vitaminin etkisiyle güçlü antioksidan özellik göstermektedir. Antioksidan özelliği olan besinler serbest radikallerin vücuda girmesini engelleyerek hastalıkları önlemektedir. Pitaya kalsiyumdan oldukça fazla zengin olduğu için kemiklerin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkilerde bulunmaktadır. Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçebilmekte ve iyileşme sürecinde destek oluşturmaktadır. Pitaya bol miktarda likopen içermektedir ve likopenin etkisiyle prostat, meme, akciğer, karaciğer, cilt kanseri, yumurtalık kanseri ve kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

       Pitaya meyvesinin çekirdeklerinin içerisinde Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunmaktadır. Araştırmalar, bu omega-3 ve omega-6'ların sorunlu trigliseridleri düşürebildiğini ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını göstermektedir. Pitayanın bünyesinde çözülebilir lifler bulunmaktadır ayrıca düşük şeker oranıyla Tip 2 diyabet hastalığının da önemli destekçilerindendir. Kalorisi yok denecek kadar azdır ve kişinin uzun süre boyunca tok kalmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olmaktadır.Pitayanın lifli yapıda olması bağırsak hareketlerine destek sağlamaktadır. Kabızlığı ve IBS sorunlarını ortadan kaldırmaya bile yardımcı olmaktadır.Vücudun nem dengesini koruması nedeniyle özellikle cilt kuruluğu yaşayanlar için en doğal çözümlerden birisidir.Pitayanın içindeki potasyum sayesinde göz sağlığına da destek olmakla birlikte özellikle göz kuruluğu çekenlere çok fayda sağlamaktadır.

        Pitaya meyvesinin içerisindeki fosfor nedeni ile pitayadan yapılan cilt maskeleri ciltteki sivilcelerin yok olmasını sağlamaktadır. Yaşlanmaya başlayan hücrelerin onarımı sağlayarak kırışıkların yok olmasına yardımcı olmaktadır ve cilt de esneklik ve parlaklık kazandırmaktadır. Pitaya meyvesinin yaraları iyileştirici ve iyileşme sürecini kısaltma etkisi bulunmaktadır. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Yumurtalık ve rahim rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Güçlü afrodizyak besinlerden biridir ve cinsel gücü arttırmaktadır.

 

 

SADE PİTAYA LOKUMUN BESİN DEĞERLERİ

ENERJİ VE BESİN ÖGELERİ (100g)

ENERJİ

333 kcal

PROTEİN

0.18g

KARBONHİDRAT

81.96 g

DİYET LİF

1.76 g

YAĞ

0.11 g

 

       Pitaya meyvesinin suyu, püresi ve çekirdekleri lokum yapımında kullanıldığı için meyve kadar sağlığa olumlu etkisi bulunmaktadır. Pitaya lokumun içerisinde pitaya meyvesinin çekirdekleri bulunması nedeniyle omega 3 omega 6 yağ içermektedir.

      Pitaya lokumun içerisine başka bir yağlı tohum (fındık ceviz vb.) girmesi halinde besin değerleri değişmekte ve faydası artmaktır.